Kabir a vodící pes pro nevidomé

Kabir a vodící pes pro nevidomé

Jak dlouho trvá vycvičit vodícího psa pro nevidomé? Kolik to stoji? Jak se na něj dlouho čeká? Kdo vám pomůže s výběrem psa a kdo vám pomůže se s chlupáčem sžít? Moc otázek na jednu malou plyšovou hlavu. Proto jsem se vypravil do Jinonic do Střediska výcviku vodících psů pro nevidomé to omrknout na vlastní šedou myší kůži. A vás tam vemu s sebou.

Areál Střediska pro výcvik vodících psů pro nevidomé se nachází v Praze v Jinonicích. Chvíli jsem poseděl na schránce a pak se odvážil dovnitř. Areál Střediska pro výcvik vodících psů pro nevidomé se nachází v Praze v Jinonicích. Chvíli jsem poseděl na schránce a pak se odvážil dovnitř.

V hlavní místnosti je nástěnka s fotkami psů, kteří už mají svého pána a pomáhají. V hlavní místnosti je nástěnka s fotkami psů, kteří už mají svého pána a pomáhají.

Seznámil jsem se Zdeňkem Prieselem, který mi představil svojí Ignes, psí průvodkyni, kterou má teprve čtvrtý měsíc. Dozvěděl jsem se, že s ním Ines chodí na gymnázium, kde to samozřejmě celé prospí nebo do parlamentu na balkon, kde to taky celé prochrápe. Což se dá pochopit. Seznámil jsem se Zdeňkem Prieselem, který mi představil svojí Ignes, psí průvodkyni, kterou má teprve čtvrtý měsíc. Dozvěděl jsem se, že s ním Ines chodí na gymnázium, kde to samozřejmě celé prospí nebo do parlamentu na balkon, kde to taky celé prochrápe. Což se dá pochopit.

Po chvíli Zdeněk vyndal z kapsy tuhle věcičku. Toto malé ovládání pomáhá nevidomým třeba na peróně, aby věděli, která tramvaj přijela, kam jede, před kterou budovou stojí, jestli je červená a jiné potřebné instrukce. Musím uznat, že tohle jsem nečekal a valil jsem svoje malé plyšové oči. Po chvíli Zdeněk vyndal z kapsy tuhle věcičku. Toto malé ovládání pomáhá nevidomým třeba na peróně, aby věděli, která tramvaj přijela, kam jede, před kterou budovou stojí, jestli je červená a jiné potřebné instrukce. Musím uznat, že tohle jsem nečekal a valil jsem svoje malé plyšové oči.

Tak dámy a pánové dovolte mi, abych vám představil labradorskou retrívřici Ines. Ignes jsou dva roky a je hrdou průvodkyní Zdeňka na každém kroku. Tak dámy a pánové dovolte mi, abych vám představil labradorskou retrívřici Ines. Ignes jsou dva roky a je hrdou průvodkyní Zdeňka na každém kroku.

Ignes poslouchá na slovo, ale přeci jen, je to pes a já plyšová myš... Ignes poslouchá na slovo, ale přeci jen, je to pes a já plyšová myš...

...nemohl jsem se na ni zlobit, když mě nečekaně chytla za kotník. ...nemohl jsem se na ni zlobit, když mě nečekaně chytla za kotník.

Mám štěstí, že nikdo zatím nevymyslel vodítko na myši. Mám štěstí, že nikdo zatím nevymyslel vodítko na myši.

V zahradě bylo pár překážek, které patřily ke Kynologickému klubu. Vodící pes pro nevidomé se naopak snaží překážkám vyhnout a ani ho nenapadne se po nich sápat jako mě. V zahradě bylo pár překážek, které patřily ke Kynologickému klubu. Vodící pes pro nevidomé se naopak snaží překážkám vyhnout a ani ho nenapadne se po nich sápat jako mě.

Třikrát jsem spadnul, ale nakonec... Třikrát jsem spadnul, ale nakonec...

...se mi to podařilo. ...se mi to podařilo.

Mezitím instruktoři rozestavěli překážkovou dráhu pro své klienty a pro psy. Každý čtvrtek tu totiž probíhá malé přezkoušení. Nejdříve jde pes s pánem a za ním instruktor, který dává pozor, zda pes vede svého pána správně. Mezitím instruktoři rozestavěli překážkovou dráhu pro své klienty a pro psy. Každý čtvrtek tu totiž probíhá malé přezkoušení. Nejdříve jde pes s pánem a za ním instruktor, který dává pozor, zda pes vede svého pána správně.

Pokud pes udělá chybu, hned se vrací a chyba se opravuje. Pokud pes udělá chybu, hned se vrací a chyba se opravuje.

Také jsem si to zkusil a musím uznat, že i když vidím, tak jsem psímu tempu skoro nestačil. Je neuvěřitelné, jak nevidomí dokáží se psem chodit rychle a jistě. Také jsem si to zkusil a musím uznat, že i když vidím, tak jsem psímu tempu skoro nestačil. Je neuvěřitelné, jak nevidomí dokáží se psem chodit rychle a jistě.

Tady jsem se vyfotil s kolegou, kterého si můžete koupit v místním e-shopu a tím pádem trochu pomoci. Tady jsem se vyfotil s kolegou, kterého si můžete koupit v místním e-shopu a tím pádem trochu pomoci.

Strávil jsem tam celé odpoledne a byl jsem opět o něco moudřejší a musel jsem smeknout před lidmi, kteří ať už psa cvičí, tak před lidmi, kterým je pak pes nepostradatelným průvodcem v běžném životě. Chtěl jsem také trochu přispět se svou myší troškou do mlýna. Koupil jsem si dvě trika. A musím dodat, že trička jsou opravdu vtipná, navržená od známých umělců a hlavně z kvalitního textilu. Nepamatuju si, kdy jsem si naposledy koupil takhle kvalitní triko. Strávil jsem tam celé odpoledne a byl jsem opět o něco moudřejší a musel jsem smeknout před lidmi, kteří ať už psa cvičí, tak před lidmi, kterým je pak pes nepostradatelným průvodcem v běžném životě. Chtěl jsem také trochu přispět se svou myší troškou do mlýna. Koupil jsem si dvě trika. A musím dodat, že trička jsou opravdu vtipná, navržená od známých umělců a hlavně z kvalitního textilu. Nepamatuju si, kdy jsem si naposledy koupil takhle kvalitní triko.

Zajímavé bylo, že pokud měla Ignes na sobě popruh, byla dámou ze které čišela velká dávka zodpovědnosti, ale jakmile ji byl popruh sundán a byl vydán povel VOLNO, proměnila se opět ve dvouletého bláznivého psa, který se pět minut válel na zádech a lítala, co jí nohy stačily. Ignes - smekám svůj myší klobouk. Kéž bych i já měl tolik disciplíny. Zajímavé bylo, že pokud měla Ignes na sobě popruh, byla dámou ze které čišela velká dávka zodpovědnosti, ale jakmile ji byl popruh sundán a byl vydán povel VOLNO, proměnila se opět ve dvouletého bláznivého psa, který se pět minut válel na zádech a lítala, co jí nohy stačily. Ignes - smekám svůj myší klobouk. Kéž bych i já měl tolik disciplíny.

A teď pár zajímavostí a faktů, jak to vlastně chodí:

  • Štěňata vodících psů jsou speciálně vybírána a v době od 8 týdnů do jednoho roku jsou dána na takzvanou výchovu k náhradním dobrovolným vychovatelům.
  • V jednom roce se dobrovolní vychovatelé a psi loučí, což není vždycky lehké a sem tam ukápne i nějaká slza, ale člověk ani pes nesmí zapomínat, za jakým účelem je cvičen.
  • Roční adept přichází do výcvikového střediska a je zařazen s ostatními psy do výcviku. Na výcvik je potřeba zhruba 6-8 měsíců.
  • Celý výcvik je velmi náročný a tím pádem i drahý. Cena za vodicího psa se nakonec s DPH vyšplhá na částku 253.000,- Kč. Vodicího psa hradí krajské pobočky úřadů práce.Stát hradí 90% z ceny psa, 10% je povinná spoluúčast klienta, která se ale doplácí ze sponzorských darů a od klienta ji Středisko výcvikových psů nevyžaduje.
  • V momentě, kdy klient potřebuje psa a je mu pes vytipován, stráví spolu týden ve výcvikovém centru, aby se společně sžili.

A teď to nejdůležitější. Pokud potkáte člověka s vodícím psem, nikdy na psa nešahejte, nemluvte na něj - prostě ho nevyrušujte - je přece v práci. Pokud ale budete mít pocit, že by nevidomý člověk potřeboval pomoci, nejdříve se ho zeptejte.


Všichni, kdo by chtěli pomoci a chtěli být hrdými držiteli krásných a vtipných triček posílám odkaz na E-SHOP, kde je možné si trička nebo jiné předměty koupit.

Velké myší DÍKY putuje tentokrát panu Zdeňkovi Prieselovi za přiblížení života po tmě se psem, paní ředitelce paní Marii Hájkové, která nám umožnila nahlédnout do oboru, o kterém jsem do dnešního dne nevěděl lautr nic, všem účastníkům, kteří se každý čtvrtek ve středisku schází a nakonec všem trenérům, kteří napomáhají k neuvěřitelnému spojení a vybudování důvěry mezi člověkem a psem. 

Ještě jednou díky vám všem!!!

Sdílet FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ MailE-mail

Další články z rubriky

Fotokabir

Nelidské fotopříběhy ze všech koutů a děr světa. Příběhy a reportáže, to je "Fotokabir".

Smích a pláč jsou nejcennější majetek živého člověka. Jan Werich

10.4.2014 Citáty

WebTop100