Kabir: Po stopách Rapla - Jelení

Kabir: Po stopách Rapla - Jelení

Víte jak teďka dávaj ten seriál Rapl? My to doma sledujeme, protože se to odehrává tady u nás (a taky proto, že dvounožka tajně miluje majora Kuneše). A tak taky tenhle vejlet vlastně vznikl a možná jich bude i víc!

Koukal jsem totiž minulý pondělí na znělku Rapla a objevilo se tam tohle.
Povídám: "Co to je? To je nějaký prima jezírko, to vypadá na hezký místo!"
Dvounožci na to: "Hezký místo? No hele, zajedem tam a uvidíš..."
Tak tohle, přátelé, tohle začíná bejt napínavý! Koukal jsem totiž minulý pondělí na znělku Rapla a objevilo se tam tohle.
Povídám: "Co to je? To je nějaký prima jezírko, to vypadá na hezký místo!"
Dvounožci na to: "Hezký místo? No hele, zajedem tam a uvidíš..."
Tak tohle, přátelé, tohle začíná bejt napínavý!

O co teda vlastně jde: Jedná se o cínovej důl Rolava - Sauersack.
To jezírko je kalová nádrž, žádnej krakonoš v ní neplave a okolo ní jsou ruiny staré fabriky.
To místo se blbě hledá, ale když vyjedete z Jelení na Přebuz a budete koukat pořád doprava, uvidíte v lese betonová torza a tam to je. O co teda vlastně jde: Jedná se o cínovej důl Rolava - Sauersack.
To jezírko je kalová nádrž, žádnej krakonoš v ní neplave a okolo ní jsou ruiny staré fabriky.
To místo se blbě hledá, ale když vyjedete z Jelení na Přebuz a budete koukat pořád doprava, uvidíte v lese betonová torza a tam to je.

Aha, hmm, to nám to pěkně začíná.
Popravdě řečeno, je to tu pěkně strašidelný, takže ta lebka je férový varování pro slabý povahy! My tu byli za slunného dne a řeknu vám na rovinu, v mlhavej podzimní den bych sem nejel ani za kilo ementálu. Aha, hmm, to nám to pěkně začíná.
Popravdě řečeno, je to tu pěkně strašidelný, takže ta lebka je férový varování pro slabý povahy! My tu byli za slunného dne a řeknu vám na rovinu, v mlhavej podzimní den bych sem nejel ani za kilo ementálu.

To místo totiž nemá moc veselou historii: Už kdysi dávno v 18.století tu objevili cín. Tak ho tak střídavě kutali a nekutali a pak se jim tam ty štoly různě bortily a pořád to bylo tak jako o ničem... To místo totiž nemá moc veselou historii: Už kdysi dávno v 18.století tu objevili cín. Tak ho tak střídavě kutali a nekutali a pak se jim tam ty štoly různě bortily a pořád to bylo tak jako o ničem...

...až to v roce 1939 koupila jedna německá firma a rozhodla se tu vybudovat moderní zpracovatelskej závod. Což se jim i podařilo a pracovala tu spousta místních. ...až to v roce 1939 koupila jedna německá firma a rozhodla se tu vybudovat moderní zpracovatelskej závod. Což se jim i podařilo a pracovala tu spousta místních.

Prosil bych laskavě dvounožku, aby vypnula na foťáku ten efekt "rybí oko", protože to všechno vypadá, jako by mě to chtělo sežrat.
Děkuji. Prosil bych laskavě dvounožku, aby vypnula na foťáku ten efekt "rybí oko", protože to všechno vypadá, jako by mě to chtělo sežrat.
Děkuji.

Němci tu postavili fabriku, dílny, šatny, ubytovny, konírny, no prostě komplet vybavení. A pak přišla válka. Němci tu postavili fabriku, dílny, šatny, ubytovny, konírny, no prostě komplet vybavení. A pak přišla válka.

A ve správní radě týhle firmy byl nějakej člověk, co zařídil, aby sem posílali zajatce na nucený práce.
Takže z ubytoven se stal zajateckej tábor a polovina zaměstnanců byli najednou totálně nasazení Rusové a Francouzi. Přes 2000 jich tudy prošlo. A ve správní radě týhle firmy byl nějakej člověk, co zařídil, aby sem posílali zajatce na nucený práce.
Takže z ubytoven se stal zajateckej tábor a polovina zaměstnanců byli najednou totálně nasazení Rusové a Francouzi. Přes 2000 jich tudy prošlo.

Asi to tu bylo krutý, protože to byla tvrdá práce, v týhle oblasti je pořád pěkná zima a s vězni se asi nikdo moc nemazlil. O jejich osudu se toho moc neví, protože se nedochoval ani list dokumentace o tomhle podniku. Asi to tu bylo krutý, protože to byla tvrdá práce, v týhle oblasti je pořád pěkná zima a s vězni se asi nikdo moc nemazlil. O jejich osudu se toho moc neví, protože se nedochoval ani list dokumentace o tomhle podniku.

Díky tomu se o tomhle místě vypráví strašidelné zkazky, o kterých se neví, jak moc pravdivý jsou. Znáte to. Ale je fakt, že spousta lidí to tu špatně snáší, prý je tu spousta negativní energie. Díky tomu se o tomhle místě vypráví strašidelné zkazky, o kterých se neví, jak moc pravdivý jsou. Znáte to. Ale je fakt, že spousta lidí to tu špatně snáší, prý je tu spousta negativní energie.

Těžko říct. Takovýhle místo uprostřed lesa dokáže opravdu zahýbat představivostí.
Na jednu stranu je fakt, že v době, kdy to tu vzniklo, tu žádnej les nebyl, fabrička byla jak z cukru a původně byla zamýšlená jako normální civilní závod.
Ovšem váleční zajatci jsou váleční zajatci, to je smutej příběh a nenaděláte nic... Těžko říct. Takovýhle místo uprostřed lesa dokáže opravdu zahýbat představivostí.
Na jednu stranu je fakt, že v době, kdy to tu vzniklo, tu žádnej les nebyl, fabrička byla jak z cukru a původně byla zamýšlená jako normální civilní závod.
Ovšem váleční zajatci jsou váleční zajatci, to je smutej příběh a nenaděláte nic...

Taková zajímavost je, že závod prý byl postavenej z betonu podle nějaký tajný receptury a proto prý stojí jeho torza dodnes. Třeba tyhle schody do nikam už tu takhle čouhají už 75 let! Taková zajímavost je, že závod prý byl postavenej z betonu podle nějaký tajný receptury a proto prý stojí jeho torza dodnes. Třeba tyhle schody do nikam už tu takhle čouhají už 75 let!

No a tohle je to slavný jezírko! 
Teda, ona je to odkalovací nádrž nebo co a původně to bylo zastřešený. Kdysi dávno, když ještě fabrika stála. No a tohle je to slavný jezírko!
Teda, ona je to odkalovací nádrž nebo co a původně to bylo zastřešený. Kdysi dávno, když ještě fabrika stála.

Žádnej krakonoš tam není, osobně jsem se přesvědčil. 
Ale stejně tohle místo stojí za návštěvu.
A je na vás, jestli budete obdivovat tehdejší technickou vyspělost, nebo pietně vzpomínat na oběti. 
Obojí je tu namístě. Žádnej krakonoš tam není, osobně jsem se přesvědčil.
Ale stejně tohle místo stojí za návštěvu.
A je na vás, jestli budete obdivovat tehdejší technickou vyspělost, nebo pietně vzpomínat na oběti.
Obojí je tu namístě.

No a nebo tam prostě jen můžete jet jako "na to místo z Rapla, o kterým povídal Kabir", až si uděláte výlet na kolech po Krušných horách. Ono je tu totiž jinak fakt krásně!
No a já jdu zas koukat na Rapla, jestli tam neobjevím něco zajímavýho ;) No a nebo tam prostě jen můžete jet jako "na to místo z Rapla, o kterým povídal Kabir", až si uděláte výlet na kolech po Krušných horách. Ono je tu totiž jinak fakt krásně!
No a já jdu zas koukat na Rapla, jestli tam neobjevím něco zajímavýho ;)

Sdílet FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ MailE-mail

Další články z rubriky

Fotokabir

Nelidské fotopříběhy ze všech koutů a děr světa. Příběhy a reportáže, to je "Fotokabir".

Smích a pláč jsou nejcennější majetek živého člověka. Jan Werich

10.4.2014 Citáty

WebTop100