Malíři zářivých barev ovládli vídeňskou Albertinu

Malíři zářivých barev ovládli vídeňskou Albertinu

Od 20. září tohoto roku nabízí rakouská galerie umění výstavu Henriho Mattise a fauvistů. Sbírka čítá na 160 obrazů a k vidění bude až do ledna 2014.

Umělecký směr „fauvismus“ vznikl v roce 1905 na podzimním pařížském Salonu. Malíři, kteří zde vystavovali svá díla, byli (jako mnozí novátoři) vystaveni ostré kritice. Jistý znalec umění, který tehdy tuto exhibici navštívil, prý pohlédl na malou sošku, která stála uprostřed sálu a prohlásil o ní: „Donatello mezi šelmami“ (pozn. šelmy – fauves). A tak se zrodil fauvismus. Umělci tohoto směru používají divokou barevnost, energicky přemalovávají celé plochy šílenými barevnými plochami, a tak se vám stane, že obličej, který by měl být normálně naoranžovělý, je sytě zelený. Ne, dámě na obrazu opravdu není špatně, to si jen Mattise všiml vrženého stínu v její tváři a přišlo mu, že ideální volba barvy bude zelená.

Albertina vyčlenila fauvistům sál s fialovými zdmi a moderním uspořádáním. Všude hlava na hlavě, obraz na obrazu a málo světla. Což ale divokým barvám na plátnech dodává zajímavý nádech. Najít zde můžete díla Henriho Mattise, jednoho z hlavních postav fauvistického hnutí, jeho obrazy, ale i plastiky. Vídeňská galerie má momentálně v držení i díla dalších fauvistů a umělců malujících v této době, jako byl André Derain, Maurice de Vlaminck, Georges Braque, Kees van Dongen a další. Samotná výstava je situovaná časově od doby vzniku děl – není tedy nejlepší nápad zamířit v protisměru. Kromě naštvaně vyhlížejících milovníků umění, kteří do vás pořád vráží a diví se, co blázníte, se vám to ještě všechno v hlavě pomíchá.

Rakouská galerie umění, která byla založena v druhé polovině 18. století, disponuje největšími sbírkami grafik v Evropě. Kromě aktuální výstavy zde můžete vidět přes sto kreseb Albrechta Dürera, 70 děl Rembrandta, na 40 prací Rafaela Santiho a mnoho dalších velikánů. V přízemí lze také navštívit soudobé rakouské umění, některé je ale jen pro opravdové milovníky nebo velké odvážlivce. I když, kdo by se nechtěl podívat na obraz osm krát pět metrů, na kterém je obrovská napodobenina příborového nože a všude kolem tuna šedých, černých a bílých nánosů olejových barev.

Tak jako tak, fauvisté určitě stojí za shlédnutí, dále můžete zamířit za slavným Dürerovým zajícem/ králíkem (mně jako myši je docela jedno, jaký hlodavec to je, když je větší než já) a v centru si pak dát slavný sachr a vídeňskou kávu. Tak hodně štěstí a umění zdar!

Sdílet FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ MailE-mail

Další články z rubriky

Kabir doporučuje

Do redakce nám pravidelně chodí spousta tipů o čem mám napsat, co si mám přečíst, co mám jet navštívit, co kdo chce doporučit ostatním. Proto jsem jako správný šéfredaktor chtěl vyjít vstříc a v této rubrice najdete moje postřehy a tipy. Ať už se jedná o knížky, památky, výstavy, zoologii, paleontologii, ekologii, legii či legíny...

WebTop100