MŮŽE BÝT MYŠ ADOPTIVNÍM RODIČEM?

MŮŽE BÝT MYŠ ADOPTIVNÍM RODIČEM?

Délka sto dvanáct centimetrů, cca osm kilo váhy. To už je losos kapitální. V řece Kamenici, kousek od jezu u Edmundovy soutěsky, ho našli strážci Národního parku České Švýcarsko.

Po dechu už nelapal - skolila ho vydra. Kruté? Přirozené. Já vím, myši v plyši se to říká, ale výskyt jak lososů, tak vyder je důkazem, že ozdravná kůra severočeského životního prostředí zabrala.

 

Mohl bych taky pomoci. Vy rovněž. Že bychom si každý jednoho losůska adoptovali? Dárcovská SMS přijde na třicet kaček. Sedm tisíc lidí už to udělalo. Je to dost, ale pořád ještě málo. Rybáři a ochranáři přírody totiž vypouštějí ryby do Kamenice každý podzim.

Letos v říjnu tam vplulo devět tisíc lososů osm až deset centimetrů malých. Než se vydají k moři, povyrostou. A hlavně si řádně načichají vůni „mateřské“ bystřiny. Jako dospěláci se za ní vrátí, aby v ní povili potomky. Jsou to maratónci!

Půjčte mi mobil. Anebo rovnou vyťukejte: DMS(mezera)NAVRATLOSOSU a pošlete na číslo 87 777.

Děkuji za zaslání tohoto příspěvku a poskytnutí fotografie Ondry z Děčína, kterého zvěčnil Václav Nič a také děkuju všem, kteří zvládli dárcovskou sms odeslat bez brýlí.

Sdílet FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ MailE-mail

Další články z rubriky

Kabir doporučuje

Do redakce nám pravidelně chodí spousta tipů o čem mám napsat, co si mám přečíst, co mám jet navštívit, co kdo chce doporučit ostatním. Proto jsem jako správný šéfredaktor chtěl vyjít vstříc a v této rubrice najdete moje postřehy a tipy. Ať už se jedná o knížky, památky, výstavy, zoologii, paleontologii, ekologii, legii či legíny...

WebTop100