Děti mívají teplotu poměrně často, zvýšená teplota se objeví pokaždé, když má dítě virózu. Horečka u dětí je ale větším problémem. Jak na ni? 

Jak si poradit se zvýšenou teplotou a horečkou u dětí? Ne vždy je třeba podávat léky! 

Děti mohou onemocnět velmi snadno, zejména pokud se pohybují denně v dětských kolektivech, ve školce, ve škole či v nějaké dětské skupině. Možná to znáte také, jen co dítě odvedete do školky, po pár dnech jej už máte zase doma s teplotou, kašlem a rýmou a musíte řešit, co s tím. Pozor na to, že zvýšená teplota nemusí být úplně nebezpečná a tělo si s ní docela dobře dokáže poradit samo. Horečku ale určitě nikdy nepodceňujte. 

měření teploty

Kdy zpozornět? 

Pokud má dítě zvýšenou teplotu, naměříte mu obvykle něco kolem 37stupňů, do 38 stupňů pořád hovoříme o zvýšené teplotě a mnohým dětem v tomto stavu ani nebývá výrazně zle, dokážou si hrát, normálně jedí i pijí a maximálně mají rýmu nebo kašel. V tom případě není úplně nutné se stresovat a ani se nemusí podávat léky na sražení teploty, protože tělo si poradí samo. Určitě by dítě mělo být doma, mělo by být v teple a v klidu ale není nutné s ním chodit ani ihned k lékaři. Často pomohou čaje a klidový režim. 

Jenže jakmile začne teplota stoupat a je vyšší, než 38 stupňů, mluvíme o horečce a v tom případě je nutné podat léky na tlumení horečky. Pro menší děti jsou ideální sirupy nebo čípky, pro děti starší už jsou vhodné tabletky. Dávkování je pak vždy vázáno na tělesnou hmotnost dítěte, nikoliv na jeho věk. Na to pozor. Co ale dělat, když horečka stále stoupá? 

lékařský teploměr

Neklesá? Vyhledejte lékaře!

Hlavně u nejmenších dětí může být horečka vážným problémem, děti totiž mohou dostat křeče a horečka může stoupnout tak, že je nutné odvézt dítě do nemocnice. Tomu se dá vyhnout, je třeba dítě neustále sledovat, kromě léků pomohou studené zábaly nebo octové zábaly na nohy. Dítěti namočte ponožky do obyčejného kuchyňského octu a pořádně zabalte do dalších dvou suchých ponožek, tento trik skutečně zabírá. Pokud ale nepomůže nic a teplota stále stoupá nebo neklesá, vyhledejte a zkontaktujte okamžitě lékaře. 

Horečka může mít mnoho příčin, proto pokud je skutečně vysoká, měl by dítě vidět vždy lékař.