Zeleninu máme rádi

Vždycky jsem si říkala, co taky má člověk udělat pro to, aby byl stále zdravý. A proto jsem se taky ptala svého lékaře, který mi řekl, že záleží hlavně taky na imunitě, s jakou se člověk narodí. A zdraví je taky podle toho, jestli bylo také dítě například kojeno. Protože je sice pravda, že když je dítě opravdu hodně kojeno, že má taky silnější imunitu a je potom také více zdravé. Ovšem ale můj syn se z tohoto vymyká. Já jsem tedy svého syna kojila pouze jenom deset dní, a to z důvodu, že jsem dostala do jednoho prsa opravdu veliký zánět, takže jsem se bála jen hýbat, protože to byla vážně neskutečná bolest.

Zelenina nám doma chutná.

A jakmile, když se mi můj zánět vyléčil, tak jsem ten stejný zánět dostala do druhého prsa a říkám vám, je to opravdová bolest, že jsem si proto řekla, že už raději kojit nebudu. Nechtěla jsem prožít zase týden v bolestech, takže jsem dávala svému synovi umělé mléko. A musím říct, že i když je synovi nyní sedm let, tak ještě v životě nebyl nemocný. Když tedy opomenu ty jarní rýmy, které má z pylu, protože má trošičku alergii na pyl, tak syn třeba například nikdy nebral antibiotika. A jsem opravdu ráda, že i ve školce má silnou imunitu, že vždycky je jediný, který je zdravý.

Dbám na pohyb a zdravé jídlo.

Občas třeba když se vzteká, tak má z toho horečku, ale to vždycky během hodinky přejde. Myslím si, že taky zdraví záleží hlavně na tom, jestli má člověk pravidelný a příjemný pohyb a taky zdravou stravu. Například já se zajímám velice hodně o zdravou stravu a musím uznat, že u nás doma se stravujeme opravdu dobře, protože je to taky můj koníček. A to je právě ta výhoda, že když to člověka baví, tak se tomu taky věnuje více, když je to jeho koníček. Mě to baví a taky mě baví vymýšlet stále nové a nové zdravé recepty, které třeba zrychlí a upraví metabolismus. A metabolismus je u zdraví zásadní. 

Jak si poradit se zvýšenou teplotou a horečkou u dětí? Ne vždy je třeba podávat léky!

Děti mívají teplotu poměrně často, zvýšená teplota se objeví pokaždé, když má dítě virózu. Horečka u dětí je ale větším problémem. Jak na ni? 

Jak si poradit se zvýšenou teplotou a horečkou u dětí? Ne vždy je třeba podávat léky! 

Děti mohou onemocnět velmi snadno, zejména pokud se pohybují denně v dětských kolektivech, ve školce, ve škole či v nějaké dětské skupině. Možná to znáte také, jen co dítě odvedete do školky, po pár dnech jej už máte zase doma s teplotou, kašlem a rýmou a musíte řešit, co s tím. Pozor na to, že zvýšená teplota nemusí být úplně nebezpečná a tělo si s ní docela dobře dokáže poradit samo. Horečku ale určitě nikdy nepodceňujte. 

měření teploty

Kdy zpozornět? 

Pokud má dítě zvýšenou teplotu, naměříte mu obvykle něco kolem 37stupňů, do 38 stupňů pořád hovoříme o zvýšené teplotě a mnohým dětem v tomto stavu ani nebývá výrazně zle, dokážou si hrát, normálně jedí i pijí a maximálně mají rýmu nebo kašel. V tom případě není úplně nutné se stresovat a ani se nemusí podávat léky na sražení teploty, protože tělo si poradí samo. Určitě by dítě mělo být doma, mělo by být v teple a v klidu ale není nutné s ním chodit ani ihned k lékaři. Často pomohou čaje a klidový režim. 

Jenže jakmile začne teplota stoupat a je vyšší, než 38 stupňů, mluvíme o horečce a v tom případě je nutné podat léky na tlumení horečky. Pro menší děti jsou ideální sirupy nebo čípky, pro děti starší už jsou vhodné tabletky. Dávkování je pak vždy vázáno na tělesnou hmotnost dítěte, nikoliv na jeho věk. Na to pozor. Co ale dělat, když horečka stále stoupá? 

lékařský teploměr

Neklesá? Vyhledejte lékaře!

Hlavně u nejmenších dětí může být horečka vážným problémem, děti totiž mohou dostat křeče a horečka může stoupnout tak, že je nutné odvézt dítě do nemocnice. Tomu se dá vyhnout, je třeba dítě neustále sledovat, kromě léků pomohou studené zábaly nebo octové zábaly na nohy. Dítěti namočte ponožky do obyčejného kuchyňského octu a pořádně zabalte do dalších dvou suchých ponožek, tento trik skutečně zabírá. Pokud ale nepomůže nic a teplota stále stoupá nebo neklesá, vyhledejte a zkontaktujte okamžitě lékaře. 

Horečka může mít mnoho příčin, proto pokud je skutečně vysoká, měl by dítě vidět vždy lékař. 

Domácí bylinková lékárna

Heřmánek pravý na žaludek

Heřmánek je mezi bylinkami velice populární a má celou řadu zdravotních benefitů. Ale kdybychom měli vypíchnout jen jednu, byla by to: léčba žaludečních poruch. Heřmánek je výborný na nadýmání, křeče v břiše, střevní poruchy a žaludeční potíže. Má protizánětlivé vlastnosti a pomáhá zmírnit zkroucení střeva. Mimo jiné je dobrý i na zmírnění stresu, podporu spánku a uvolnění při menstruačních potížích.

čaj

Šalvěj lékařská na bolest v krku

Šalvěj se vyznačuje hořkou a kořenitou vůní. Užívá se jako dezinfekce, kterou využijete při zánětech a bolestech v krku, drobných poraněních v ústech (i na afty) či problémy se zuby. Má antibakteriální a antiseptické účinky. Mějte ale na paměti, že šalvěj se nedoporučuje k dlouhodobému užívání. Nepřekračujte dávkování 3 šálky denně a čaj pijte jen při akutních potížích (nikoliv jako prevenci).

Meduňka lékařská na bolest hlavy

Uklidňující meduňka vám pomůže, pokud vás trápí migrény a bolest hlavy. Připravte si z ní čaj a uvidíte, jak vás zbaví nervozity a stresu. Celkově uvolní organismus, přinese duševní rovnováhu a přispěje ke kvalitnějšímu spánku. Věděli jste, že ve středověku se meduňkový čaj považoval za recept na dlouhověkost?

břicho

Jitrocel na dýchací cesty

Léčivé látky obsažené v jitroceli vám pomohou na kašel, bronchitidu, uvolnění hlenů i zánět průdušek. Ze sušených lístků si připravte čaj nebo si kupte v lékárně jitrocelový sirup. Ten si můžete připravit také doma. Recept je jednoduchý.

Budete potřebovat:

  • jitrocel (trhá se od května do září)
  • tmavý cukr nebo med
  • sklenice se šroubovacím uzávěrem

Postup: jitrocel omyjte a natrhejte na malé kousky. Do čisté a vypařené sklenice natlačte zhruba 1cm vrstvu natrhaného jitrocele, zasypte cukrem nebo zalijte medem a opět natlačte lístky jitrocele. Opakujte až do úplného naplnění sklenice (poslední vrstva by měla být cukr nebo med). Sklenici uzavřete a postavte na 10 dní na teplé místo (ne na přímé slunce). Po 10-ti dnech sirup slijte, listy vymačkejte a vyhoďte. Hotový sirup skladujte v lednici.