Heřmánek pravý na žaludek

Heřmánek je mezi bylinkami velice populární a má celou řadu zdravotních benefitů. Ale kdybychom měli vypíchnout jen jednu, byla by to: léčba žaludečních poruch. Heřmánek je výborný na nadýmání, křeče v břiše, střevní poruchy a žaludeční potíže. Má protizánětlivé vlastnosti a pomáhá zmírnit zkroucení střeva. Mimo jiné je dobrý i na zmírnění stresu, podporu spánku a uvolnění při menstruačních potížích.

čaj

Šalvěj lékařská na bolest v krku

Šalvěj se vyznačuje hořkou a kořenitou vůní. Užívá se jako dezinfekce, kterou využijete při zánětech a bolestech v krku, drobných poraněních v ústech (i na afty) či problémy se zuby. Má antibakteriální a antiseptické účinky. Mějte ale na paměti, že šalvěj se nedoporučuje k dlouhodobému užívání. Nepřekračujte dávkování 3 šálky denně a čaj pijte jen při akutních potížích (nikoliv jako prevenci).

Meduňka lékařská na bolest hlavy

Uklidňující meduňka vám pomůže, pokud vás trápí migrény a bolest hlavy. Připravte si z ní čaj a uvidíte, jak vás zbaví nervozity a stresu. Celkově uvolní organismus, přinese duševní rovnováhu a přispěje ke kvalitnějšímu spánku. Věděli jste, že ve středověku se meduňkový čaj považoval za recept na dlouhověkost?

břicho

Jitrocel na dýchací cesty

Léčivé látky obsažené v jitroceli vám pomohou na kašel, bronchitidu, uvolnění hlenů i zánět průdušek. Ze sušených lístků si připravte čaj nebo si kupte v lékárně jitrocelový sirup. Ten si můžete připravit také doma. Recept je jednoduchý.

Budete potřebovat:

  • jitrocel (trhá se od května do září)
  • tmavý cukr nebo med
  • sklenice se šroubovacím uzávěrem

Postup: jitrocel omyjte a natrhejte na malé kousky. Do čisté a vypařené sklenice natlačte zhruba 1cm vrstvu natrhaného jitrocele, zasypte cukrem nebo zalijte medem a opět natlačte lístky jitrocele. Opakujte až do úplného naplnění sklenice (poslední vrstva by měla být cukr nebo med). Sklenici uzavřete a postavte na 10 dní na teplé místo (ne na přímé slunce). Po 10-ti dnech sirup slijte, listy vymačkejte a vyhoďte. Hotový sirup skladujte v lednici.