Proč se vlasy mastí?
Za mastnými vlasy stojí nadměrná produkce kožního mazu (na pokožce hlavy). To má za následek, že se vlasy při povrchu hlavy rychle omastí, zplihnou a mohou vytvořit i nevzhledné mastné pramínky.
Příčiny
Příčin může být hned několik. My se podíváme na ty nejčastější.
- stres
- nevhodná vlasová péče
- nezdravá strava
- hormonální změny především v těhotenství, pubertě a během menopauzy
- genetická dispozice
- roční období: hlavně v létě se pokožka hlavy mastí více
Co pomůže proti mastným vlasům
- k fénování si přizvěte na pomoc tužidlo nebo sprej určený pro ochranu vlasů při fénování. Podaří se vám udělat větší objem a zabráníte tak zplihnutí vlasů
- použijte suchý šampon, ten odstraní přebyteční kožní maz z pokožky hlavy
- nasaďte si čelenku, obzvlášť ty široké zakryjí mastné vlasy při povrchu hlavy
- vytvořte mokrý vzhled za pomoci gelu
Tip: pravidelně navštěvujte kadeřnici
Péče o mastné vlasy
Mastné vlasy potřebují speciální péči. Pokud je to nutné, klidně si je myjte každý den a občas pokožku hlavy promasírujte prsty.
Tip: vlasy myjte ideálně po ránu, vydrží tak svěží celý den
Alfou omegou je používání vhodného šamponu. Zeptejte se své kadeřnice, určitě vám s výběrem ráda pomůže. Vhodné jsou šampony neobsahující silikony.
Tip: pokud používáte kondicionér a masky, nikdy je nenanášejte až ke kořínkům vlasů. A vždy je pečlivě opláchněte, aby ve vlasech nezůstaly žádné zbytky.
I vhodný účes vám pomůže
Melírem můžete také zmírnit nadměrné maštění. Vlasy potom budou sušší a více propustné. Zároveň platí, že dlouhé vlasy se mastí více. Co zkusit trendy mikádo?
Tip: při fénování držte fén v dostatečné vzdálenosti, aby teplo nezasahovalo přímo pokožku hlavy. Mohlo by se stát, že se hlava začne potit a vlastně ihned po umytí se vlasy znovu omastí.
Vyzkoušet můžete také některou z babských rad. Například smíchejte půl sklenice piva a půl sklenice jablečného octa a vlasy výsledným roztokem opláchněte. Nebo si udělejte vlasový zábal z kefíru.