Jewel Shuping, dnes už 37letá žena, žije v Severní Karolíně ve Spojených státech amerických. Měla normální, celkem spokojený život, až na to, že si nikdy nepřipadala opravdu šťastná. A důvod, proč tomu tak bylo? Protože viděla.

Již od malička měla neutuchající touhu po tom, aby byla slepá. Do role slepé dívky se vžila již od teenagerského věku. Chodila stále ve slunečních brýlích, ven si brala slepeckou hůl a dokonale ovládala Braillovo písmo. Činilo ji šťastnou, když ji okolí považovalo za slepou. Ale nic z toho jí nedokázalo nahradit pocit, který by měla, pokud by opravdu oslepla.

čtení

Žena kvůli své touze navštěvovala i psychologa. Skrze terapie se ale nic nelepšilo. Nakonec sám psycholog udělal šokující věc. V té době již zoufalé mladé ženě na její přání nalil do obou očí čistič odpadů, který ji oslepil. Jeho identita zůstala utajená.

Jewel toho nikdy nelitovala. Říkala, že to sice bylo nepříjemné a kapky čističe ji popálili na tváři, ale že je nyní šťastná jako nikdy předtím, jelikož se jí splnil celoživotní sen. Konečně je doopravdy slepá.

slepota

Reakce lidí, když se o tomto případu dozvěděli, byly různé. Na jednu stranu se objevili ti, kteří to Jewel v podstatě přáli, jelikož mohla být nyní šťastná, a je to koneckonců její tělo. Na druhou stranu se objevili ti, kteří říkají, že z morálního hlediska je to naprosto špatně a je to výsměch všem lidem, kteří o zrak opravdu přišli, a ne svojí vinou.

Pro většinu lidí se to zdá nepochopitelné, ale na světě existuje více takových lidí. Psychická porucha, kterou trpí, se nazývá anglickou zkratkou BID. Do češtiny ji můžeme přeložit jako porucha identity integrity těla. Lidé s touto poruchou již od dětství touží po fyzickém postižení a po pocitech, které se pojí právě k onomu nepohodlí, když někdo trpí postižením. Na světě jsou tedy známé i případy, kdy si například nechali lidé dobrovolně amputovat končetiny. Případ Jewel tak není jediný na světě.