Veronika Žilková se narodila 16. října 1961 v Praze. Známá herečka, dcera hudebního pedagoga Václava Žilky. Maminka Olga oslaví v dnešních dnech 98. narozeniny. Veronika už v dětství vystupovala v souboru Chorea Bohemica. Po absolvování DAMU působila v mnoha českých divadlech. Ať už v Hudebním divadle Karlín, Divadle Viola a Disk, Divadle Na Vinohradech, Městských divadlech pražských, Divadle Na Fidlovačce a mnoha dalších pražských a mimopražských scén. Dokonce i v tříletém angažmá v Národním divadle v roli hry Zpověď dítěte svého věku. Televizním divákům utkvěla v paměti účinkováním v seriálech.

Divadelní představení

Hlavně v humoristickém pořadu Tele Tele. Ve stejném období natočila i Přítelkyně z domu smutku, Deník šílené manželky, Ošklivku Katku. Rovněž v letech 2009 – 2013 natočený seriál Vyprávěj doprovázel svoje diváky čtyři roky. Poslední rolí z roku 2021 byly Hvězdy nad hlavou. Svoji filmovou kariéru započala už v roce 1980 ve snímku Krakonoš a lyžníci. Následovalo Putování Jana Amose, Samorost, Když rozvod, tak rozvod, Lev s bílou hřívou, Mág, Kamarád, Kamarád do deště. V roce 1996 byla odměněna za nejlepší ženský herecky výkon ve vedlejší roli Zapomenuté světlo Českým lvem. Hvězdná kariery této herečky je nastartována a až do letošního roku natočila velké množství úspěšných filmů.

Politická scéna

Mnozí si ještě vzpomenou na Otesánka, Anděla Páně, Babovřesky či Vánoční příběh. Svůj herecký talent využila Veronika Žilková i v dabingu. Nespočet rozhlasových rolí a televizních rolí je možné dodnes ocenit při vysílání jejich repríz. Veronika Žilková je rovněž matkou šesti dětí. Čtyř vlastních a dvou adoptivních. V roce 2015 sice oznámila ukončení umělecké činnosti a začíná se politicky angažovat v komunální politice. Zvolena je do městského zastupitelstva. V tuto dobu se její manžel Martin Stropnický zvolen poslancem Poslanecké sněmovny a o rok později ministrem obrany České republiky. V té době začíná život přinášet Veronice Stropnické – Žilkové naprosto nové společenské závazky. Obzvláště v navazující diplomatické roli manželky velvyslance v Izraeli.