2. února na Hromnice se slaví křesťanský Svátek Uvedení Páně do chrámu. Matka Marie a otec Josef přinesli Ježíška do jeruzalémského chrámu, aby ho jako prvorozeného zasvětili Bohu. V tento den lidé v dřívějších dobách sklízeli vánoční stromky a betlémy z kostelů a příbytků. Také se oslavovalo pomalu přicházející jaro. Známé jsou pranostiky – Na Hromnice o hodinu více. Na Hromnice zimy polovice. 2. února se světily a dodnes světí v kostelích svíce hromničky, které měly lidi ochránit před hromem, bleskem a ohněm. Lidé si je zapalovali a dávali za okno. Zima ještě nekončí, dlouhé večery si proto můžeme zpříjemnit romantickým svitem svíčky vlastní výroby z včelího vosku.

svíčka ve skle

Provoní a pročistí vzduch, zlepší nám náladu. Včelí vosk ve formě plátů, granulí, pastilek, mezistěn, tabulek aj. se dá koupit například v obchodech s výtvarnými nebo včelařskými potřebami, ale je možné je pohodlně objednat také na internetu. Potřebovat budete ještě bavlněný knot, ostrý nůž, pravítko, pracovní podložku. V některých obchodech nabízejí již připravenou sadu na výrobu svíček. Vyrobit si můžeme svíčku zalitou do nějaké pěkné nádobky nebo rolovanou z plátu z včelího vosku. Pro svíčku zalitou do vybrané skleněné nádobky (od jogurtu, sklenička, vázička) nebo z jiného stabilního materiálu (keramika, porcelán, hliněný květináček) je třeba včelí vosk nejprve ve vodní lázni roztavit (nesmí se vařit).

rolovaná svíčka

Předem si ještě připravíme knot o cca 2 cm delší než bude výška svíčky. Zafixujeme ho například kolíčkem uprostřed nad nádobkou a zalijeme tekutým včelím voskem. Necháme ztuhnout a máme svíčku hotovou. Rolovanou svíčku z voskových plátů vyrobíme tak, že nejprve nahřejeme celý povrch plátu fénem, aby byl tvárný a dobře se s ním pracovalo. Pravítkem naměříme a nožíkem upravíme velikost svíčky. Poté přiložíme na kraj plátu knot a rolujeme. Chceme-li svíčku širší, rolujeme najednou pláty dva. Hotovou svíčku můžeme přizdobit mašlí nebo vykrojenými různými tvary z dalších plátů jiných barev – červené, žluté, oranžové, fialové, zelené atd. Například na přírodní svíčku dáme vykrojené zelené lístky.