Kabir a Frodo (v) dole

Kabir a Frodo (v) dole

Pořád jezdíme někde po kopcích. Abysme se nepředávkovali panoramatama, rozhodli jsme se udělat si výlet opačným směrem – do dolu. A ne jen tak ledajakýho!

Cínový důl Jeroným u Sokolova je národní památka, protože je starej až z 16.století a v původní podobě. Je v něm vidět, jak se tam pracovalo želízkem a mlátkem, což nevím, co je, na zdech jsou saze od sázení ohněm, což nevím, co je, a má spoustu chodeb a komor. Tak jsme si koupili vstupenku. Stojí to jenom pade na osobu - příjemná lidovka! Cínový důl Jeroným u Sokolova je národní památka, protože je starej až z 16.století a v původní podobě. Je v něm vidět, jak se tam pracovalo želízkem a mlátkem, což nevím, co je, na zdech jsou saze od sázení ohněm, což nevím, co je, a má spoustu chodeb a komor. Tak jsme si koupili vstupenku. Stojí to jenom pade na osobu - příjemná lidovka!

Pak nám chtěli nasadit na hlavu helmu, ale naši velikost neměli. Tak jsme je ujistili, že se nikde o nic neurazíme, a dostali jsme výjimku. Pak nám chtěli nasadit na hlavu helmu, ale naši velikost neměli. Tak jsme je ujistili, že se nikde o nic neurazíme, a dostali jsme výjimku.

Ještě cvaknout foto před vchodem do podzemí a jde se na to! Ještě cvaknout foto před vchodem do podzemí a jde se na to!

Jé, chodbáá! A my tam musíme bejt první! Jé, chodbáá! A my tam musíme bejt první!

To jako že tu nemají elektriku? Tady se nesvítí...? Začínám se bát! To jako že tu nemají elektriku? Tady se nesvítí...? Začínám se bát!

Fuj, to jsem se lek‘! Fuj, to jsem se lek‘!

To je svatá Barbora, k té se tady dole v dole modlili. 
„Svatá Barborko, prosímtě, hlavně ať nás tu nezapomenou nebo neztratěj!“ To je svatá Barbora, k té se tady dole v dole modlili.
„Svatá Barborko, prosímtě, hlavně ať nás tu nezapomenou nebo neztratěj!“

Aha, to jsou ty stopy po majzlíkách. To je teda pracoviště... Aha, to jsou ty stopy po majzlíkách. To je teda pracoviště...

Ruda. 
Nazdar Rudo! Ruda.
Nazdar Rudo!

Nejdřív jsme mysleli, že se o tenhle výstupek někdo šeredně praštil do hlavy, ale pak nám vysvětlili, že to je vysrážený železo. Nejdřív jsme mysleli, že se o tenhle výstupek někdo šeredně praštil do hlavy, ale pak nám vysvětlili, že to je vysrážený železo.

Jé, jezírko! A my zase nechali doma plavky, viď. Jé, jezírko! A my zase nechali doma plavky, viď.

A pak jsme přišli do jeskyně, kde krásně svítily na stropě hvězdy. A nebyly to hvězdy, byla to plíseň. 
Mimochodem, byla to jeskyně netopýrů, ale nebyli doma. Škoda... A pak jsme přišli do jeskyně, kde krásně svítily na stropě hvězdy. A nebyly to hvězdy, byla to plíseň.
Mimochodem, byla to jeskyně netopýrů, ale nebyli doma. Škoda...

Á, tady po tom žebříku asi stoupal nějakej korpulentní turista! Á, tady po tom žebříku asi stoupal nějakej korpulentní turista!

Dřevo na výdřevu, aby nám to tu nespadlo na hlavu. Dřevo na výdřevu, aby nám to tu nespadlo na hlavu.

Původní korýtko z 16.století. Původní korýtko z 16.století.

Původní kolečko z konce 20.století. Původní kolečko z konce 20.století.

Krápníky. Nesahat! Krápníky. Nesahat!

Bylo to zajímavý a hrozně strašidelný. V těch temných chodbách jeden snadno ztratí pojem o čase a směru. A o hloubce. Pan průvodce najednou říká: „A teď jsme třicet metrů pod zemí.“ Týjo, to je jako osmipatrovej dům! No prostě zážitek.
Zdravíme z třiceti metrů pod povrchem, ahóóój! 
(Jo a jestli budou o víkendu pařáky, fakt si tam zajeďte, je tam prima chládek ;) Bylo to zajímavý a hrozně strašidelný. V těch temných chodbách jeden snadno ztratí pojem o čase a směru. A o hloubce. Pan průvodce najednou říká: „A teď jsme třicet metrů pod zemí.“ Týjo, to je jako osmipatrovej dům! No prostě zážitek.
Zdravíme z třiceti metrů pod povrchem, ahóóój!
(Jo a jestli budou o víkendu pařáky, fakt si tam zajeďte, je tam prima chládek ;)

Sdílet FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ MailE-mail

Další články z rubriky

Fotokabir

Nelidské fotopříběhy ze všech koutů a děr světa. Příběhy a reportáže, to je "Fotokabir".

Smích a pláč jsou nejcennější majetek živého člověka. Jan Werich

10.4.2014 Citáty

WebTop100