Zajímavá místa světa: Opuštěný Detroit

Zajímavá místa světa: Opuštěný Detroit

Detroit je bankrotujícím a upadajícím symbolem úspěchu amerického automobilového průmyslu, který nedokázal zareagovat na konkurenci z Japonska a Evropy a postupně tak město upadá do větší a větší krize.

Detroit je největší město amerického státu Michigan, desáté nejlidnatější v USA. Město má celkem 700 tisíc obyvatel, v metropolitní oblasti žije asi 4,3 milionu. V jednom z nejprůmyslovějších měst USA je zastoupen hlavně automobilový průmysl, kde působí hned tři výrobci aut - Ford, Chrysler a General Motors (odtud také jeho přezdívka Motown).

I přesto ale má Detroit poměrně vysokou míru nezaměstnanosti - 13,8% a téměř jedna třetina obyvatel žije pod hranicí chudoby. Přes mírné zlepšení v posledních letech je zločinnost stále jedna z nejvyšších v USA.

Kdysi americká metropole plná života od roku 1950 ztratila přes 60% obyvatel, kteří zde po postupném krachu automobilového průmyslu odcházeli, protože nenašli práci. Nejvíce se krize prohlubuje od roku 2008, kdy na Detroit dopadl stín světové ekonomické krize.

Nyní je jedna pětina města téměř neobydlená a nový starosta by rád město koncentroval více do centra a opuštěné periferie odstřihnout od energií a tím odstřihnout i pupeční šňůru od města. Jestli se mu to povede, tak se již bývalé části Detroit pravděpodobně stanou největším opuštěným "městem" na světě.

Sdílet FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ MailE-mail

Další články z rubriky

Kabir doporučuje

Do redakce nám pravidelně chodí spousta tipů o čem mám napsat, co si mám přečíst, co mám jet navštívit, co kdo chce doporučit ostatním. Proto jsem jako správný šéfredaktor chtěl vyjít vstříc a v této rubrice najdete moje postřehy a tipy. Ať už se jedná o knížky, památky, výstavy, zoologii, paleontologii, ekologii, legii či legíny...

WebTop100